Służące

THE HELP

Adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett! Poruszające kino o problemie segregacji rasowej, a także przemian obyczajowych w Ameryce. Film doceniony przez krytykę oraz czterokrotnie nominowany do Oscara.

Skeeter (Emma Stone) po skończeniu studiów dziennikarskich wraca do domu. Rozpoczyna pracę w lokalnej gazecie, jednak marzy o karierze pisarki. Lata spędzone na uniwersytecie zmieniły dziewczynę – zaczyna przeszkadzać jej segregacja rasowa, jeden z fundamentów społecznych stanu Missisipi. Udaje jej się namówić do zwierzeń Aibileen (Viola Davis), służącą jednej z najzamożniejszych rodzin w okolicy. Między kobietami powoli rodzi się przyjaźń, a ujawniona przez Skeeter prawda o życiu czarnych wstrząsa lokalną społecznością.

Osadzona w realiach amerykańskiego Południa lat 60., inspirująca opowieść o niezwykłych kobietach, które miały odwagę sprzeciwić się lokalnym tradycjom i podać w wątpliwość istniejący porządek społeczny. Oparty na książce Kathryn Stockett film był hitem 2011 roku. Zdobył szereg nominacji do Oscara i Złotego Globu, w tym w najważniejszej kategorii „najlepszy film”. Siłą „Służących” są jego bohaterki – pochodzące z różnych środowisk kobiety o silnych osobowościach. W ich role brawurowo wcieliły się: Emma Stone („Supersamiec”, „Zombieland”, „Łatwa dziewczyna”), uhonorowana za swoją kreację Oscarem i Złotym Globem Octavia Spencer (serial „Brzydula Betty”, „Siedem dusz”) i nominowane do tych prestiżowych nagród Viola Davis („Solaris”, „Daleko od nieba”, „Wątpliwość”) i Jessica Chastain („Dług”, „Take Shelter”, „Drzewo życia”). Twórcą nawiązującego do najlepszych tradycji amerykańskiego kina filmu jest Tate Taylor („Pretty Ugly People”). Cały film dostępny jest online w serwisie VOD player.