Sieranevada

Sierrandevada

Po co spotyka się każda rodzina? Z miłości? W imię tradycji? Z obowiązku? A może, żeby sobie wszystko wygarnąć? Wielki rumuński reżyser Cristi Puiu prezentuje prawdziwą twarz współczesnej europejskiej rodziny.

Sieranevada – opis

Bukareszt, współczesna Rumunia. Śmierć wujka Emila zmusza pewną wielkomiejską familię do rodzinnego zjazdu. Bliscy spotykają się na stypie w jednym z niewielkich mieszkań i czekają na przybycie księdza. Duchowny jednak się spóźnia, jedzenie stygnie, a atmosfera robi się nerwowa. Od słówka do słówka, rodzina zaczyna się otwierać. Aluzje, zarzuty, insynuacje, nieprzepracowane problemy. Okazuje się, że członkowie rodziny nie są ze sobą zbyt blisko. Tak naprawdę dzieli ich więcej, niż łączy. Czy podczas jednego wieczora, przepełnionego gwałtownymi dyskusjami, uda się wypracować porozumienie? A może współczesna europejska rodzina skazana jest na postępujący rozkład więzi?

Sieranevada – obsada i twórcy

Reżyserem „Sieranevady” jest doceniany rumuński twórca Cristi Puiu („Śmierć pana Lazarescu”, „Aurora”). W rolach głównych występują: Mimi Brănescu („Pozycja dziecka”, „Wtorek, po świętach”), Dana Dogaru („Śmierć pana Lazarescu”, „Papier będzie niebieski”) i Bogdan Dumitrache („Pozycja dziecka”, „Dobre chęci”).

Sieranevada – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.