Rydwany ognia

Chariots of Fire

Dwóch biegaczy przełamujących bariery. Dwa różne cele zwycięstwa na Olimpiadzie. Jeden biegnie ku chwale Boga. Drugi ma bardziej przyziemne motywacje.

Rydwany ognia – opis

1924 rok. Zbliżają się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Dwóch lekkoatletów przygotowuje się do swoich występów. Obaj są niezwykle szybcy i obaj mają szansę osiągnąć wielkość podczas zawodów. Panowie różnią się jednak od siebie prawie wszystkim. Religijny Szkot Eric Liddell uważa, że jego dar pochodzi od Boga i teraz jest mu winien zwycięstwo. Harold Abrahams, sportowiec żydowskiego pochodzenia, biegnie natomiast dla sławy, splendoru i żeby przełamać rasowe bariery. Obaj stają do walki i dają z siebie wszystko. Zwycięzcą jednak może być tylko jeden.

Rydwany ognia – obsada i twórcy

„Rydwany ognia” to wielki przebój kina, który w 1981 oku zdobył cztery Oscary, w tym za najlepszy film. W role dwóch głównych bohaterów wcielili się Ben Cross („Banshee”, „Huragan”) i zmarły w 1990 roku aktor Ian Charleson („Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp”, „Gandhi”). W filmie występuje również Ian Holm („Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, „Piąty element”), który za swój występ otrzymał nominację do Oscara. Dużą rolę w filmie odegrała wspaniała muzyka Vangelisa. Na fotelu reżysera zasiadł Hugh Hudson („Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp”, „Rewolucja”).

Rydwany ognia – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.