Regulamin zabijania

Rules of Engagement (1999) (HD)-pa

Adwokat broni oficera, który wydał swoim ludziom rozkaz strzelania do cywilów atakujących ambasadę USA w jednym z krajów trzeciego świata. „Regulamin zabijania” to film o kwestii życia i śmierci w rozumieniu wojskowym. O rozkazach i ich wykonywaniu. O odpowiedzialności, lojalności i współczesnej armii.

 

Regulamin zabijania – streszczenie filmu

Ambasada amerykańska w Jemenie zostaje zaatakowana przez tłumy demonstrantów. Pułkownik Terry Childers (Samuel L. Jackson) otrzymuje dowództwo nad oddziałem Marines, aby zapewnić bezpieczeństwo placówki. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, tłum napiera na budynek, sypią się butelki z koktajlem Mołotowa, a potem strzały snajperów. Dowódca pomyśle ewakuuje ambasadora i jego rodzinę. Mimo to finał akcji jest tragiczny, na skutek działań pułkownika Childersa zostało zabitych ponad 80 jemeńskich demonstrantów. Dowódca zostaje oskarżony o pogwałcenie reguł prowadzenia akcji zbrojnej i postawiony przed obliczem sądu wojskowego. Amerykański rząd, stojąc w obliczu politycznego kryzysu, musi ukarać winnych. Wydawać by się mogło, że los dowódcy jest przesądzony… Childers nie godzi się na rolę kozła ofiarnego i postanawia walczyć o swoje dobre imię. Zwraca się do swego wieloletniego przyjaciela Haysa Hodgesa (Tommy Lee Jones), by ten podjął się jego obrony.

 

Regulamin zabijania – obsada

„Regulamin zabijania” („Rules of Engament”) to dramat wojenny z 2000 roku w reżyserii Williama Friedkina („Francuski łącznik”, „Egzorcysta”). Autorami scenariusza są Stephen Gaghan („Traffic”) oraz Jim Webb – były oficer Marines, prawnik i Sekretarz Marynarki Wojennej. W obsadzie znaleźli się nominowany do Oscara i Złotego Globu Samuel L. Jackson („Pulp Fiction”, „Bodyguard Zawodowiec”), zdobywca Oscara Tommy Lee Jones („Ścigany”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”) i nominowany do Złotego Globu Guy Pearce („Mildred Pierce”, „Jak zostać królem”).

 

Regulamin zabijania – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.pl w wersji z polskim lektorem.