Prostując ścieżki

MAKING THE CROOKED STRAIGHT

Dokument przedstawia kilka scen z życia doktora Ricka Hodesa, pełnego poświęcenia amerykańskiego lekarza, który od ponad 20 lat ratuje etiopskie dzieci.

Prostując ścieżki – streszczenie

Pochodzący z Nowego Jorku doktor Rick Hodes zdecydował się poświęcić swoje życie pomocy innym. Od ponad dwudziestu lat mieszka i pracuje w Etiopii, gdzie leczy młodych pacjentów, cierpiących między innymi na gruźlicę kości i choroby kręgosłupa. Codziennie boryka się z problemami typowymi dla pracy w krajach Czarnego Lądu - brak odpowiedniego sprzętu i leków, na które byłoby stać jego pacjentów (często wykłada pieniądze z własnej kieszeni), niewystarczająca liczba lekarzy i pielęgniarzy. Trudności go jednak nie zniechęcają, doktor Hodes nie ustaje w pracy. Jednocześnie jest ojcem dla siedemnaściorga przygarniętych dzieci, pochodzących z różnych środowisk. Jak godzi wszystkie obowiązki? Skąd czerpie siłę? Doktor Hodes wciela w życie piękne, pochodzące z Talmudu hasło "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Nie ukrywa też, że nie byłby w stanie wykonywać swojej pracy bez głębokiej wiary, która go cechuje (wyznaje ortodoksyjny judaizm).

Prostując ścieżki – twórcy

Reżyserka filmu, Susan Cohn Rockefeller, jest znaną pisarką, scenarzystką i dokumentalistką, która w swojej twórczości stara się przybliżać sylwetki ludzi walczących o lepsze jutro, czy to w skali lokalnej, czy globalnej.

Prostując ścieżki – nagrody

Dokument Prostując ścieżki był pokazywany na licznych festiwalach filmowych, m.in. w Hot Springs, Cleveland, Nantucket, Los Angeles, San Diego, Toronto i Nowym Jorku, gdzie spotykał się z ciepłym przyjęciem ze strony widzów i krytyków. Otrzymał również Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności na Woods Hole Film Festival.

Prostując ścieżki – gdzie obejrzeć?

Dokument jest dostępny online w serwisie VOD player.