Prometeusz

Prometheus

W 2089 archeologowie Elizabeth Shaw i Charlie Holloway odkrywają w Szkocji piktogramy wykonane ponad 35000 lat wcześniej. Podobne znaki pojawiały się w kulturach niemal wszystkich starożytnych cywilizacji. Według naukowców ludzkość mogła być stworzona przez pozaziemską inteligencję, którą nazywają Inżynierami.

Prometeusz - opis

Kilka lat później cierpiący na kompleks boga miliarder Peter Weyland (Guy Pearce) funduje wyprawę statkiem Prometeusz na odległy księżyc LV-223. Na pokładzie jest między innymi para archeologów, kapitan statku Janek (Idris Elba), szefowa wyprawy z ramienia Weyland Corporation - Meredith Vickers (Charlize Theron) oraz android David (Michael Fassbender). Członkowie załogi dopiero po przybyciu na miejsce w 2093 roku zostają poinformowani, że celem misji jest ustalenie, kto stworzył ludzkość. Okazuje się, że poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie może doprowadzić do jej końca.

Prometeusz - obsada i twórcy

"Prometeusz" to film wyreżyserowany przez Ridleya Scotta ("Robin Hood", "Królestwo niebieskie"). W obsadzie znalazły się amerykańskie gwiazdy kina takie jak Charlize Theron ("Gorący temat", "Królewna Śnieżka i Łowca"), Michael Fassbender ("Steve Jobs", "Wstyd") oraz Guy Pearce ("Mildred Pierce").

"Prometeusz" został uznany sukcesem komercyjnym. Z przychodem ponad 403 miliony dolarów zajął 15. miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów 2012 roku i 159. W zestawieniu ogólnym. U krytyków największe pochwały zebrały efekty specjalne i rewelacyjna obsada aktorska, a zwłaszcza rola Michaela Fassbendera.