Powidoki

| 5zł za 48h |

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara(R) za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego - pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów.

Powidoki - opis filmu

Malarz Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) pracuje jako wykładowca w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Jest wybitnym artystą i teoretykiem sztuki. Studenci uwielbiają go i traktują niczym boga nowoczesnego malarstwa. Niestety, władze uczelni i przedstawiciele ministerstwa mają inną opinię na jego temat. Strzemiński w swojej twórczości nie godzi się na żadne kompromisy, co nie jest zgodne z linią partii. W końcu mężczyzna traci pracę. Jego studenci nadal go wspierają, ale to jednak za mało, żeby starczyło na godną egzystencję.

Andrzej Wajda w swoim ukończonym przed śmiercią filmie składa hołd charyzmatycznemu i bezkompromisowemu artyście, którego zniszczyła komunistyczna władza. Poruszająca opowieść stanowi intymny zapis ostatniego okresu życia Władysława Strzemińskiego – pioniera polskiej awangardy, twórcy unizmu  i autora „Teorii widzenia”.

Powidoki - gdzie oglądać?

Film dostępny w serwisie VOD player.pl