Pomniejszenie

DOWNSIZING

Matt Damon jako przeciętny mężczyzna, który – marząc o lepszym życiu – decyduje się na radykalny krok.

„Pomniejszenie” – streszczenie

Norweskim naukowcom udaje się zmniejszyć ludzi do rozmiaru 5 cali. Wierzą, że dzięki temu ludzkość będzie mogła poradzić sobie z problemem przeludnienia na świecie. Ludzie dość szybko orientują się, że w zminiaturyzowanym świecie mogą wieść wygodniejsze i bardziej zamożne życie. Obietnica lepszej przyszłości kusi także Paula Safranka oraz jego żonę Audrey, którzy od dawna borykają się z problemami finansowymi. Szybko jednak okazuje się, że ich wizja szczęścia daleka jest od ideału.

Czemu warto obejrzeć „Pomniejszenie”?

„Pomniejszenie” („Downsizing”) to satyra społeczna z elementami kina science fiction z 2017 roku. Obraz w lekki sposób mówi o poważnych sprawach. Pokazuje zderzenie idealizmu z egoistyczną ludzką naturą i dylematy amerykańskiej klasy średniej w czasach kryzysu. Mówi również o niezrównoważonym konsumpcjonizmie i niepewnej przyszłości naszej planety. W filmie groteska miesza się z absurdem.

„Pomniejszenie” – obsada

Reżyserem jest dwukrotnie wyróżniony Oscarem Alexander Payne („Spadkobiercy”). W główne role wcielają się: zdobywca dwóch Złotych Globów Matt Damon („Marsjanin”), laureat dwóch Oscarów Christoph Waltz („Bękarty wojny”), Hong Chau („Wielkie kłamstewka”), nominowana do Oscara Kristen Wiig („Druhny”) oraz Jason Sudeikis („Szefowie wrogowie”).

„Pomniejszenie” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.