Pokot

Pokot HD

Janina Duszejko mieszka w Sudetach. Jest emerytowaną inżynierką, astrolożką z zamiłowania i wegetarianką. Pewnej śnieżnej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Kobieta, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne śledztwo.

Pokot – streszczenie

Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko, która każe się nazywać po prostu Duszejko, a i tak mało kto zapamiętuje jej nazwisko. To emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Pełna pasji i wrażliwości. Walczy o fundamentalne wartości, którym jest wierna, ale nie jest jej niełatwo. I z powodu społeczności, która rządzi się patriarchalnym porządkiem i z powodu wieku. Duszejko kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Wtedy zaczyna niekonwencjonalne śledztwo.

Czemu warto obejrzeć Pokot?

Pokot (2016) jest jednocześnie czarnym kryminałem, thrillerem, baśnią oraz satyrą społeczną. Twórczyniom udało się uchwycić ducha polskiej prowincji i pokazać zepsucie wpływowych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Pokot – nagroda

Produkcja została wyróżniona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, Europejską Nagrodą Filmową dla autorki kostiumów Katarzyny Lewińskiej oraz gdyńskimi Złotymi Lwami za reżyserię.

Pokot – ekranizacja książki

Obraz jest adaptacją powieści Olgi Tokarczuk pod tytułem „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, za którą autorka ma szansę na druga nagrodzę Bookera.

Pokot – obsada i twórcy

Reżyserkami filmu są nominowana do Oscara Agnieszka Holland oraz jej córka Kasia Adamik. W głównej roli bezbłędnie odnajduje się aktorka Agnieszka Mandat-Grąbka. Obok niej na ekranie pojawiają się m.in.: Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot.

Pokot – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.