Pod oliwkami

THROUGH THE OLIVE TREES

Balansujący na granicy fikcji i prawdy obraz paradokumentalny opowiadający o powstaniu filmu na temat trzęsienia ziemi, które nawiedziło Iran w 1990 roku.

Pod oliwkami – opis

W 1992 roku światło dzienne ujrzał film autorstwa irańskiego twórcy Abbasa Kiarostamiego, pod tytułem „And Life Goes On”. Obraz pokazywał pokłosie trzęsienia ziemi z 1990 roku i ludzi, którzy musieli odbudować swoje życie po wielkiej katastrofie. „Pod oliwkami” pozwala nam zajrzeć za kulisy tego dzieła. Zobaczymy „kuchnię” produkcji dokumentalnej i podejrzymy filmowców próbujących odnaleźć się w rzeczywistości, gdzie zwykli ludzie codziennie walczą o przetrwanie. Obraz nie jest klasycznym „making of”. Porusza on wiele istotnych kwestii w tematach społecznych, moralnych i egzystencjalnych. Pokazuje również osobiste dramaty aktorów, realizatorów i przypadkowo spotkanych ludzi.

Pod oliwkami – obsada i twórcy

„Pod oliwkami” powstał w 1994 roku i miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyserem jest utytułowany twórca, zdobywca Złotej Palmy, Abbas Kiarostami („Smak wiśni”, „Uniesie nas wiatr”).

Pod oliwkami – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.