Planeta małp

Planet of the Apes

Pilotowany przez kapitana Leo Davidson, statek kosmiczny wpada w pętlę czasu i rozbija się na planecie rządzonej przez inteligentne małpy, na której ludzie są zdegradowani do roli niewolników i udomowionych zwierząt.

Planeta małp - opis
Po przymusowym lądowaniu Leo zostaje schwytany przez małpie wojsko, na czele którego stoi kapitan Attar (Michael Clarke Duncan). Attar prowadzi Leo do swego duchowego przywódcy Thade'a, który fanatycznie dąży do zagłady całego rodzaju ludzkiego. Thade uznaje Leo za zagrożenie dla istniejącego porządku i postanawia go zabić. W obronie pilota staje szympansica Ari (Helena Bonham Carter), córka senatora, a przy tym niezależna aktywistka praw człowieka, która wierzy w pokojowe współistnienie gatunków. Korzystając z jej pomocy, Leo wraz z garstką współwięźniów ucieka z niewoli i przyłącza się do oddziałów buntowników, którzy walczą z tyranią Thade'a.
Planeta małp - twórcy
Kiedy nowa wersja "Planety małp" w reżyserii Tima Burtona weszła na ekrany amerykańskich kin, zepchnęła głównego konkurenta "Jurrasic Park III" z pozycji lidera i pobiła przy okazji kilka rekordów. Pierwszy weekend rozpowszechniania przyniósł 69 milionów dolarów. Film Burtona znacznie się różni od swego słynnego pierwowzoru z 1968 roku. Inaczej pokierowano tu losami bohaterów, ale główną różnicę odczuwa w jakości i skali zastosowania efektów specjalnych. To już całkiem inna epoka. Kluczem do sukcesu filmu była też charakteryzacja, która pozwoliła aktorom wcielić się w role małp. Powierzono ją sześciokrotnemu laureatowi Oscara Rickowi Bakerowi, twórcy charakteryzacji do takich filmów, jak: "Goryle we mgle", "Greystoke: legenda Tarzana, władcy małp" i "Wielki Joe". Ukryci pod maskami aktorzy są rozpoznawalni i mają pełną swobodę ekspresji.
Planeta małp - gdzie oglądać?
Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl