Pięć Palców dla Marsylii

FIVE FINGERS FOR MARSEILLES

Grupa pełnych ideałów młodych ludzi nie godzi się z niesprawiedliwością. Opowieść o mężczyźnie, który przed dwudziestoma laty uciekł w niesławie przed brutalnością policji z małego południowoafrykańskiego miasteczka. Dziś powraca w rodzinne w strony z nadzieją, że uda mu się tam znaleźć odrobinę spokoju.

Buntownicy przeciwstawiają się brutalności lokalnej policji. Z początku ich działania są nieszkodliwe, kiedy jednak narasta w nich złość, zaczynają się radykalizować. W końcu w obawie przed złapaniem jeden z bohaterów – Tau (Vuyo Dabula) – postanawia uciec. W rodzinne strony powraca dopiero po dwudziestu latach. Szybko okazuje się, że nie zazna tam upragnionego spokoju. Tym bardziej, że przyjdzie mu zmierzyć się z nowym wrogiem. Widowiskowy dramat z elementami westernu rodem z Republiki Południowej Afryki.

Zachwycający od strony wizualnej obraz mówi o wierze we własne ideały oraz walce o lepsze jutro. Główny bohater filmu w reżyserii Michaela Matthewsa („Sweetheart”) jest człowiekiem z krwi i kości, który boryka się z wewnętrznymi demonami. W jego rolę bezbłędnie wciela się Vuyo Dabula („Invictus – Niepokonany”). Swoim aktorstwem zachwycają również Hamilton Dhlamini („Otelo Burning”), Zethu Dlomo (serial HBO „Kobieca Agencja Detektywistyczna nr 1”), Kenneth Nkosi („Dystrykt 9”) oraz Mduduzi Mabaso („Krwawy diament”). Cały film dostępny jest online w serwisie VOD player.