Persepolis

PERSEPOLIS

Niezwykle oryginalny i osobisty pamiętnik z dzieciństwa Marjane Satrapi, które przypadło na okres rewolucji islamskiej w Iranie

„Persepolis” – streszczenie

Biograficzna opowieść o dzieciństwie Marjane Satrapi w Iranie czasów rewolucji. Marjane jest bystrą i wygadaną dziewczynką, której przyszło dorastać w Iranie podczas rewolucji islamskiej. Jej odwaga w wyrażaniu poglądów często przysparza jej wiele problemów w kraju, w którym fundamentaliści przejmują władzę. W końcu, w obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają wysłać córkę do szkoły z internatem w Austrii. Niestety Marjane długo nie może odnaleźć się w nowym miejscu. Samotna i wyobcowana tęskni za domem. Po skończeniu liceum postanawia wrócić do Iranu, żeby być bliżej rodziny.

Czemu warto obejrzeć „Persepolis”?

„Persepolis” to francuski dramat biograficzny z 2007 roku. Na przepięknych, czarno-białych rysunkach autorka pokazuje przemiany i życie codzienne Teheranu. W filmie poruszono takie tematy, jak: obalenie reżimu Szacha, wojna z Irakiem oraz triumf rewolucji islamskiej z perspektywy małej dziewczynki.

Pierwowzorem animacji, która zdobyła nagrodę jury w Cannes oraz nominacje do Oscara i Złotego Globu była najpopularniejsza europejska powieść graficzna ostatnich lat autorstwa samej Satrapi.

„Persepolis” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.