Pan Tadeusz

| 6zł za 48h |

W paryskim mieszkaniu zebrali się emigranci z Polski, by wspominać Ojczyznę.

Pan Tadeusz - opis
Narrator snuje opowieść o Ostatnim Zajeździe na Litwie w 1811 roku, kiedy to do rodzinnego litewskiego dworku w Soplicowie powraca po ukończeniu nauk Tadeusz Soplica. Gospodarzem majątku jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia. Zwiedzając stare zakamarki, Tadeusz spotyka Telimenę, dojrzałą kobietę, która porusza wyobraźnię młodzieńca, budząc w nim pożądanie i namiętność. Podczas kolacji wydanej na Zamku, o który się toczy spór pomiędzy rodziną Sopliców a ostatnim potomkiem Horeszków Hrabią, Tadeusz nawiązuje z Telimeną romans. Wkrótce jednak zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodziutkiej Zosi. Tymczasem powszechnie szanowany i znany ze swych patriotycznych czynów ksiądz Robak, widząc szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości, przygotowuje powstanie na Litwie, które ma ułatwić Napoleonowi atak na Rosję. Prowadzi działalność konspiracyjną, ukrywając swą prawdziwą tożsamość nie tylko przed wrogami, ale też przed rodziną i przyjaciółmi. Ksiądz Robak jest bowiem ojcem Tadeusza, porywczym szlachcicem Jackiem Soplicą, który przed laty wiedziony pychą zastrzelił Stolnika Horeszkę. Potem by odkupić winy, wstąpił do klasztoru. Za tę zbrodnię na całym rodzie Sopliców mści się wierny sługa Stolnika, klucznik Gerwazy.
Pan Tadeusz - obsada i twórcy

Reżyser, Andrzej Wajda, przystąpił do realizacji "Pana Tadeusza" w 1998 roku, w dwusetną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. W swojej interpretacji dzieła reżyser położył główny akcent na wątki patriotyczne i społeczne. Mimo wierszowanych dialogów, film nie ma charakteru spektaklu teatralnego, lecz zapierającego dech w piersiach widowiska kostiumowego. Piękno polskiego krajobrazu po mistrzowsku wykorzystał laureat Oscara, scenograf Allan Starski, który stworzył soplicowski dworek w Turowej Woli, wykorzystał dziewicze tereny suwalskich Smolników do przemarszu napoleońskich wojsk, a karczmę Jankiela ulokował w skansenie w Sierpcu. Wszystko uchwycił okiem kamery Paweł Edelman, a Wojciech Kilar, który od lat wzrusza swoją muzyką światowych kinomanów skomponował m.in. finałowy Polonez. Wszyscy trzej artyści otrzymali za swój wysiłek Polską Nagrodę Filmową, Orła. Kolejne 3 statuetki powędrowały do Grażyny Szapołowskiej, Nikodema Wołk-Łaniewskiego za dźwięk oraz Wandy Zeman za montaż.

Koszt realizacji "Pana Tadeusza", w którym z wielką dumą partycypował CANAL+, wyniósł 3.2 mln dolarów. Film Wajdy w ciągu roku zgromadził ponad 6-milionową widownię, co zaowocowało przyznaniem mu nagrody Brylantowego Biletu dla filmu, który przyciągnął do kin najwięcej widzów.

Pan Tadeusz - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl