Niewidoczni

DIRTY PRETTY THINGS (2002)

Nielegalny imigrant odkrywa mroczne oblicze Londynu. Chiwetel Ejiofor i Audrey Tautou w nominowanym do Oscara thrillerze Stephena Frearsa.

„Niewidoczni” – streszczenie

Historia dzieje się w Londynie, mieście społecznych kontrastów i brudnych interesów, a bohaterami są nielegalni imigranci.

Nigeryjczyk Okwe, z wykształcenia lekarz, pracuje jako portier w eleganckim hotelu Baltic. Pewnego razu w toalecie jednego z pokoi znajduje ludzkie serce. Gdy zawiadamia o tym właściciela hotelu, Sneaky’ego, ten każe mu milczeć. Sumienie jednak nie daje Okwe spokoju i mężczyzna wszczyna własne śledztwo. Wkrótce okazuje się, że hotel stanowi przykrywkę dla rzeczywistego zajęcia Sneaky’ego – handlu ludzkimi organami. W dotarciu do prawdy pomagają Okwe turecka pokojówka Senay oraz dwoje Chińczyków – prostytutka Juliette i pracownik szpitalnego krematorium, Guo Yi.

Czemu watro obejrzeć „Niewidocznych”?

„Niewidoczni” („Dirty pretty things”) to połączenie miejskiego thrillera z dramatem obyczajowym z 2002 roku. Wciągająca kryminalna intryga to tylko jeden z wątków świetnego filmu. Równie interesująca jest warstwa obyczajowa – obraz życia nielegalnych imigrantów i ukazany z wielką subtelnością związek Okwe i Senay.

Scenariusz filmu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową, nominując go do Oscara. Wyróżniono go także nominacjami do Europejskiej Nagrody Filmowej, BAFTY i Nagrody Amerykańskich Scenarzystów.

„Niewidoczni” – obsada

Reżyserem filmy jest Stephena Frearsa. Autorem scenariusza jest Steven Knight – znany przede wszystkim jako twórca programów telewizyjnych, w tym popularnych „Milionerów”. W obsadzie znaleźli się: Chiwetel Ejiofor, Audrey Tautou, Sergi López, Sophie Okonedo oraz Benedict Wong.

„Niewidoczni” – gdzie obejrzeć?

Film jest dostępny online w serwisie VOD player.