Nie strzelać

DON'T SHOOT

Oparty na tragicznych wydarzeniach belgijski thriller. Historia rodzinnej tragedii, której ślad zostaje na całe życie – bolesnej tym bardziej, że odpowiedzialnych za dramat nie udaje się schwytać.

Nie strzelać – opis

9 listopada 1985 roku. Gang dokonuje krwawego napadu na supermarket w Aalst, w Belgii. „Brabant Killers” brutalnie mordują osiem niewinnych osób, w tym: Gilberta, Thérèse i Rebeccę Van de Steen – rodziców i siostrę dziewięcioletniego Davida Van de Steen, który mimo poważnych obrażeń, uchodzi z życiem. Chłopiec trafia pod opiekę dziadka, Alberta. Mężczyzna przez kolejne dwadzieścia pięć lat walczy, by zabójców ująć i doprowadzić przed sąd. Niestety, bezskutecznie. W latach 1982-1985 gang zamordował łącznie dwadzieścia osiem osób i żaden z członków „Brabant Killers” nigdy nie został złapany. To największa porażka w historia belgijskiego wymiaru sprawiedliwości.

Nie strzelać – obsada i twórcy

Reżyserem thrillera jest Stijn Coninx („Wizje Europy”, „Daens”). Artysta nagradzany był na festiwalach w Wenecji i Valladolid. W głównych rolach występują m.in.: Jan Decleir („Ślepy punkt”, „Kaminski i ja”), Viviane De Muynck („Zupełnie Nowy Testament”, „Professor T.”), Jonas van Geel („Bad Trip”, „Bowling Balls”), Mo Bakker („Binti”, „August”).

Nie strzelać – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.