Menocchio

MENOCCHIO THE HERETIC

Dramat historyczny przywołujący czasy Świętej Inkwizycji, w którym prosty włoski młynarz postanawia się przeciwstawić Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Menocchio - opis

Zagrożony przez rozkwit protestantyzmu Kościół rzymskokatolicki inicjuje Inkwizycję. Stary i uparty młynarz o imieniu Menokio (Marcello Martini), który pochodzi z małej wioski Friuli, postanawia sprzeciwić się nowemu porządkowi. Oskarżony o herezję ignoruje błagania przyjaciół i rodziny i zamiast uciekać, staje przed sądem. Zmęczony wszechobecną przemocą i niesprawiedliwością Menokio jest przekonany, że jest równy każdemu biskupowi, inkwizytorom, a nawet papieżowi. Naiwnie wierzy, że jego czyny i słowa odmienią Kościół i ludzi go tworzących.

Menocchio – twórcy i obsada

Produkcja została wyreżyserowana przez Alberto Fasula („Tir”), a w głównych rolach pojawiają się Marcello Martini, Maurizio Fanin („Niewidzialny chłopak - Nowa generacja”), Carlo Baldracchi, Nilla Patrizio oraz Emanuele Bertossi. Menocchio zdobył Grand Prix na Festiwalu Kina Włoskiego we francuskim Annecy.

Menocchio – gdzie oglądać?

Film dostępny online na platformie VOD player.pl.