Lemoniada

LEMONADE

Aby zapewnić szczęśliwe życie swojemu synowi, pracująca w Stanach Rumunka wychodzi za mąż za Amerykanina i rozpoczyna starania o zieloną kartę. Kobieta nie spodziewa się, że jej życie wkrótce zamieni się w koszmar.

Lemoniada – streszczenie

Trzydziestoletnia Rumunka Mara jest samotną matką, która pracuje w Ameryce jako pielęgniarka. Kiedy termin ważności jej wizy kończy się, kobieta podejmuje desperacki krok, by nie musieć opuszczać USA. Zgadza się wziąć ślub z jednym ze swoich pacjentów. Dzięki temu kobiecie udaje się ściągnąć do Stanów syna Dragosa. Jej życie wydaje się wreszcie układać pomyślnie. Mara rozpoczyna wkrótce starania o zieloną kartę. Niestety jej codzienność zamienia się w koszmar…

Czemu warto obejrzeć Lemoniadę?

Lemoniada (Lemonade) to poruszający rumuński dramat z 2018 roku, który pokazuje jak wysoką cenę trzeba zapłacić za marzenia o amerykańskim śnie. Główna bohaterka musi zmierzyć się z wrogim systemem i walczyć z seksizmem, nadużyciami władzy i ksenofobią.

Lemoniada – obsada i twórcy

Reżyserką filmu jest Ioana Uricaru. W rolę Mary wciela się początkująca aktorka Mãlina Manovici. Obok niej występują także Steve Bacic, Dylan Smith, Milan Hurduc oraz Ruxandra Maniu.

Lemoniada – nagrody

Film został nominowany do wielu nagród, m.in. na MFF w Berlinie i do Nagrody Specjalnej podczas festiwalu Film Independent. Otrzymał także statuetkę Czarnego Konia na Ars Independent.

Gdzie obejrzeć?

Film Lemoniada jest dostępny online w serwisie VOD player.