Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR

The Scientist, the Imposter and Stalin: How to Feed the People

Dokument ten - oparty na dotychczas niepublikowanych materiałach archiwalnych - jest opowieścią o losach dwóch niezwykłych postaci, uwikłanych w nieubłaganą polityczną maszynerię. A także o niewiarygodnym naukowym skandalu, który nabiera pełnego znaczenia w czasach, gdy cały świat zastanawia się, jak można wyżywić ludzi jutra.

Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR - streszczenie

Historia dwóch bardzo różniących się od siebie mężczyzn: jeden z nich, Nikołaj Wawiłow, był genialnym botanikiem. Podróżował po świecie, gromadząc przykłady ogromnego bogactwa bioróżnorodności. Drugi - Trofim Łyssenko - był utalentowanym agronomem, który twierdził, że dzięki swoim pseudowynalazkom potrafi wielokrotnie zwiększyć plony. W obliczu głodu szalejącego w latach 20. w Związku Radzieckim każdy usiłował, na swój własny sposób, rozwiązać problem prześladujący władze komunistyczne: jak nakarmić ludzi. Geniusz umarł z głodu w stalinowskim więzieniu, szarlatan skończył jako przewodniczący Akademii Nauk…

Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR - gdzie oglądać

Film dokumentalny "Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR" obejrzysz online w serwisie VOD player oraz na antenie Planete+.