Genialny klan

THE ROYAL TENENBAUMS

Doskonały komediodramat w gwiazdorskiej obsadzie. Gene Hackman jako marnotrawny ojciec i mąż, który po 20 latach powraca na łono rodziny.

„Genialny klan” – streszczenie

Royal Tenenbaum i jego żona Etheline przez długi czas starali się udawać, że są dobrym małżeństwem. Kiedy jednak ich trójka dzieci podrosła, nieszczęśliwy Royal postanowił porzucić rodzinę. Mijają lata, a młodzi Tenenbaumowie wciąż szukają swojego miejsca w życiu. Chas już jako nastolatek zajął się handlem nieruchomościami. Margot za jedną ze swoich sztuk teatralnych zdobyła prestiżową nagrodę. Richie w siedemnastym roku życia został mistrzem tenisa. Sukcesy nie przyniosły im jednak szczęścia ani spełnienia. Żadne z rodzeństwa nie potrafi stawić czoła zwyczajnym życiowym problemom. 20 lat po odejściu Royala rodzina staje w obliczu kolejnego kryzysu: mężczyzna nieoczekiwanie zjawia się u byłej żony, oświadczając, że jest chory na raka i przed śmiercią pragnie pogodzić się z bliskimi. Etheline nie ma wyboru – wzywa wszystkie dzieci i cała rodzina w komplecie znów spotyka się na Archer Avenue. Ale czy można dwukrotnie wejść do tej samej rzeki?

Czemu warto obejrzeć „Genialny klan”?

„Genialny klan” („The Royal Tenenbaums”) to zabawna i gorzka komedia z 2001 roku, która w lekki sposób porusza problem rodzinnego kryzysu i rozczarowania amerykańskim mitem. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku, mieście ekscentryków, niespełnionych geniuszy i spragnionych sukcesu emigrantów, takich właśnie jak Tenenbaumowie. Inteligentny i świetnie zagrany przez plejadę hollywoodzkich gwiazd film otrzymał nominacje do Oscara i BAFTY za scenariusz oraz do Złotego Niedźwiedzia za reżyserię.

„Genialny klan” – obsada

Reżyserem filmu jest utalentowany Wes Anderson („Pociąg do Darjeeling”). W obsadzie znaleźli się: Anjelica Huston, Ben Stiller, Gwyneth Paltrow, Luke Wilson oraz dwukrotnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową Gene Hackman, który za rolę Royala otrzymał Złotego Globu.

„Genialny klan” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.