Gdzie jesteś, João Gilbercie?

Where are you, João Gilberto?

João Gilberto Prado Pereira de Oliveira to brazylijski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, a przede wszystkim współtwórca bossa novy. Jest on również bardzo tajemniczą postacią. Pewien niemiecki pisarz postanowił dowiedzieć się o nim więcej.

Gdzie jesteś, João Gilberto? – opis

Bossa nova to styl muzyki brazylijskiej, który powstał i rozwinął się w latach 50. i 60. XX wieku. Jednym z popularyzatorów tego gatunku był João Gilberto, autor, który wykształcił cichy, delikatny i liryczny śpiew kontrastujący z dynamicznym gitarowym rytmem. Liczne kompozycje Gilberto osiągnęły status standardów. Film „Gdzie jesteś, João Gilberto?” przedstawia losy niemieckiego pisarza, Marca Fischera, który obsesyjnie poszukiwał współtwórcy bossa novy. Czy udało mu się spotkać legendarnego muzyka? Dlaczego pisarz popełnił samobójstwo tydzień przed publikacją książki o swoich poszukiwaniach? Ten fascynujący dokument odpowie na wszystkie kluczowe pytania.

Gdzie jesteś, João Gilberto? – twórca

Reżyserem obrazu dokumentalnego z 2018 roku pod tytułem „Gdzie jesteś, João Gilberto?” jest francusko-szwajcarski twórca Georges Gachot. Autor otrzymał prestiżową nagrodę Prix Italia w 2002 roku za portret argentyńskiej pianistki Marthy Argerich („Martha Argerich, Evening Talks”). Stał się prawdziwym entuzjastą i specjalistą od muzyki brazylijskiej, której poświęcił jeszcze dwa długometrażowe dokumentalne filmy: „Rio Sonata” i „O Samba”.