Filadelfia

Philadephia

| 10zł za 48h |

Andrew Beckett jest ambitnym i błyskotliwym prawnikiem. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Kiedy przełożeni odkrywają, że Beckett jest chory, pod byle pretekstem zwalniają go z pracy. Rozżalony postanawia walczyć w sądzie o swoje prawa.

„Filadelfia” – streszczenie

Doskonale zapowiadający się młody prawnik Andrew Beckett właśnie został wyrzucony z pracy w prestiżowej firmie prawniczej. Pracodawca twierdzi, że się nie sprawdził. On jednak wie, że prawdziwym powodem jest jego choroba – AIDS. Zmuszony do obrony swej zawodowej reputacji, Andrew wynajmuje zaangażowanego, niezwykle błyskotliwego adwokata Joe Millera, by pozwać swych byłych pracodawców za nieuzasadnione zwolnienie. Joe początkowo niechętnie podchodzi do propozycji zajęcia się tą sprawą. Z własnego doświadczenia wiedział, jak krzywdzące są ludzkie uprzedzenia i nietolerancja, nigdy jednak nie miał okazji skonfrontować swych własnych uprzedzeń z problemem homoseksualizmu i AIDS do czasu...

Czemu warto obejrzeć „Filadelfię”?

„Filadelfia” („Philadelphia”) to dramat z 1993 roku, który jest jednym z najmocniejszych i najlepiej przyjętych przez krytykę obrazów w historii. Porusza ważne problemy społeczne związane z odrzuceniem i dyskryminacją. Mówi też otwarcie o homoseksualizmie i AIDS, chorobie która pod koniec XX wieku zbierała swe żniwo na Zachodzie i przyczyniła się do śmierci wielu milionów ludzi.

„Filadelfia” – obsada

W rolach głównych występują Tom Hanks oraz Denzel Washington. Obok nich pojawiają się: Jason Robards, Mary Steenburgen oraz Antonio Banderas.

„Filadelfia” – twórcy

Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara Jonathan Demme, autor „Milczenia owiec”. Oraz Ron Nyswaner, który za scenariusz do filmu został nominowany do Oscara i Złotego Globu.

„Filadelfia” – nagrody

Dramat otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Za rolę w filmie Tom Hanks zdobył Oscara. A piosenka z filmu „Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce’a Springsteena otrzymała Nagrodą Akademii.

„Filadelfia” – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.pl