Faworyta

THE FAVOURITE

Zdobywca Orła 2020 dla Najlepszego filmu europejskiego. Historia walki o względy królowej Anny pomiędzy lady Sarą a nowoprzybyłą na dwór królewski dziewczyną, która przez problemy ojca utraciła nie tylko majątek, ale też wszelkie przywileje klasy średniej.

Faworyta – opis

Rywalizujące panie zrobią dosłownie wszystko, by królowa właśnie je obdarzyła swoją uwagą i miłością. Wiąże się to oczywiście z drogimi prezentami, tytułami, służbą, a niekiedy nawet własną posiadłością i kawałkiem ziemi. Jest o co walczyć, zwłaszcza że kto zawładnie sercem królowej, będzie rządził całym królestwem. Anna jest niezmiernie podatna na wpływy. Łatwo nią manipulować, przekonać do własnych pomysłów i wprowadzenia ich w życie. Sytuacja robi się nerwowa, gdy Sarah – wbrew woli przywódcy partii opozycyjnej – namawia królową na kontynuowanie wyniszczającej wojny z Francją. Niepozorne panie stają się największą siłą polityczną w Anglii.

Faworyta – obsada i twórcy

„Faworyta” Jorgosa Lantimosa („Zabicie świętego jelenia”, „Lobster”) to jeden z najlepiej ocenianych filmów 2018 roku. Olivia Colman („Nędznicy”, „Nocny recepcjonista”), portretująca królową Annę, dostała Oscara za swoją wybitną rolę. W faworyty władczyni wcieliły się natomiast Emma Stone („La La Land”, „Birdman”) i Rachel Weisz („Mumia”, „Źródło”). Obie panie otrzymały nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za swoje występy.

Faworyta – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.