Fargo

Fargo (1996)

| 10zł za 48h |

Sprzedawca samochodów Jerry potrzebuje szybko pieniędzy. Postanawia sfingować porwanie swojej żony, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Fargo – opis

Jerry Lundegaard (William H. Macy) jest safandułowatym sprzedawcą samochodów, któremu grozi bankructwo. Aby szybko zdobyć pieniądze, postanawia upozorować porwanie żony (Kristin Rudrüd) i wyłudzić okup od bogatego teścia (Harve Presnell). Wynajmuje zbirów, którzy mają się podjąć tego zadania (Steve Buscemi i Peter Stormare), jednak akcja się nie udaje. Gdy zaczynają ginąć kolejne osoby, śledztwo przejmuje ciężarna policjantka Marge Gunderson (Frances McDormand). Brawurowe połączenie filmu kryminalnego, dramatu i czarnej komedii to dzieło mistrzowskiego duetu – braci Joela i Ethana Coenów, twórców między innymi „Tajne przez poufne” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi”.

Fargo - twórcy i obsada

Obraz wzbudził zachwyt zarówno krytyków, jak i publiczności. Jego atutami są inteligentnie skonstruowana fabuła, sugestywny klimat, błyskotliwe dialogi oraz wyraziste aktorstwo. Osadzona na amerykańskiej prowincji historia wciąga, ale i skłania do refleksji nad naturą zła. Oprócz McDormand niezapomniane kreacje stworzyli w nim William H. Macy („Magnolia”, „Sesje”), Steve Buscemi („Big Lebowski”, serial HBO „Zakazane imperium”) oraz Peter Stormare („Tańcząc w ciemnościach”, serial „Skazany na śmierć”). W 2014 roku powstał nawiązujący do filmu Coenów serial pod tym samym tytułem.

Fargo – nagrody

Film otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę kobiecą („Frances McDormand – U progu sławy”, „Tajne przez poufne”), był również nominowany do tej nagrody w pięciu innych kategoriach. Obraz otrzymał dwie nominacje do Nagrody Saturna i jedną do Nagrody Brama Stokera.

Fargo – gdzie oglądać?

Film dostępny online na platformie VOD player.pl.