Eter

Doktor Faust od zawsze był skory do handlowania swoją duszą, żeby poznać prawdę. Taki sam jest główny bohater filmu Krzysztofa Zanussiego, który dąży wszelkimi możliwymi środkami do swoich celów.

Eter – opis

Akcja filmu toczy się w XX wieku na granicy Austro-Węgier z carską Rosją. Głównym bohaterem jest pyszałkowaty Doktor, który został skazany na śmierć po tym, gdy podał zbyt dużą dawkę eteru pewnej kobiecie. Dziewczyna zmarła, a Doktor trafił przed oblicze sprawiedliwości. W ostatniej chwili car jednak zmienił wyrok i darował mu życie. Bohater zostaje zesłany na Syberię, skąd udaje mu się uciec. Dociera do austro-węgierskiej twierdzy, gdzie rozpoczyna współpracę z tamtejszą armią, która umożliwiła mu prowadzenie badań nad eterem. Eksperymenty stały się obsesją Doktora. Substancja pozwalała przecież panować nad ludzkim zachowaniem. Kto nie chciałby posiadać takiej mocy? Niestety, wszystko ma swój koszt…

Eter – obsada i twórcy

W filmie Krzysztofa Zanussiego („Życie jako śmiertelna choroba”, „Barwy ochronne”) występują między innymi: Jacek Poniedziałek („Rewers”, „Trzeci”), Andrzej Chyra („Symetria”, „Katyń”) oraz Rafał Mohr („PitBull”, „Słodko gorzki”).

Eter – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.