Ed Wood

ED WOOD

Ed Wood był jednym z najbardziej niezwykłych hollywoodzkich reżyserów. Autor „Batmana”, Tim Burton, przedstawia filmową biografię tego niedocenianego twórcy.

Ed Wood – opis

Według jednych jest on najgorszym reżyserem, jakiego świat widział, inni natomiast traktują Eda Wooda jak niedocenionego geniusza – człowieka, który posiadał niebagatelny wpływ na współczesną popkulturę. Autor tandetnych horrorów i kiczowatych filmów science fiction tworzył głównie w latach pięćdziesiątych. Realizował swoje projekty za przysłowiowe „psie pieniądze”. Scenariusze pełne były głupotek fabularnych i błędów logicznych, a oprawa techniczna wołała o pomstę do nieba. Mimo to reżyser tworzył olbrzymie ilości produkcji. Nakręcenie filmu zajmowało mu 4-5 dni. Wraz z uzależnionym od narkotyków starzejącym się aktorem Belą Lugosim zrealizował kilka „perełek”, które tak naprawdę dopiero po śmierci Eda Wooda zostały odpowiednio docenione. Oto hołd Tima Burtona i Johnny’ego Deppa dla tego niezwykłego artysty.

Ed Wood – obsada i twórcy

Tim Burton w swojej twórczości wielokrotnie inspirował się filmografią Eda Wooda. W obrazach „Marsjanie atakują!”, „Edward Nożycoręki” czy „Sok z żuka” widać wpływy kultowego twórcy. Tytułowego bohatera sportretował Johnny Depp. Aktor spotkał się z Timem Burtonem w wielu produkcjach. Wystarczy wymienić filmy takie jak: „Edward Nożycoręki”, „Jeździec bez głowy”, „Charlie i fabryka czekolady” czy „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”. W aktora Bele Lugosiego wciela się  Martin Landau. Artysta zdobył za swoją role Oscara w kategorii drugoplanowej. „Ed Wood” został również wyróżniony najważniejszą nagrodą filmową za charakteryzację. W filmie zobaczymy również wykonawców takich jak: Sarah Jessica Parker (serial „Sex w wielki mieście”), Patricia Arquette („Zagubiona autostrada”), Vincent D'Onofrio (serial „Daredevil”) i  Bill Murray („Między słowami”).

Ed Wood – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.