Druga połowa kadru

Half of the Picture

Biznes filmowy, podobnie jak inne gałęzie przemysłu rozrywkowego, jest zdominowany przez mężczyzn. Kobiety, próbujące przebić się w kinematografii, nie mają lekko. Gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy?

 

Druga połowa kadru – opis

Sytuacja pań w branży filmowej pozostaje niezmienna już od lat. Scenarzystami i reżyserami wielkich hollywoodzkich produkcji w dużej mierze są mężczyźni. Kobiet nikt nie traktuje poważnie. Co gorsza, zachowania producentów, często są uwłaczające. W filmie dokumentalnym „Druga połowa kadru” reżyserki podzielą się z nami swoimi przykrymi doświadczeniami. Część z nich była zmuszana do zagwarantowania obecności nagich piersi w swoim filmie. Inne, podczas studiów w szkole filmowej, ukrywały swoje pasje ze strachu przed ostracyzmem i lekceważeniem. Obraz przedstawia niezwykle silne, niezależne i utalentowane artystki, które walczą o sukces w branży filmowej. Czy ich wielkie zdolności i miłość do kina pokonają uprzedzenia i wszechobecny szowinizm?

Druga polowa kadru – obsada i twórcy

Amerykański film dokumentalny to dzieło Amy Adroin, która jednocześnie jest autorką scenariusza. Film dokumentalny przedstawia sylwetki wielu kobiet związanych z kinematografią. To właśnie one tworzą ten obraz – występując w nim. Jill Soloway, Miranda July, Lena Dunham czy Ava DuVernay podzielą się swoimi przeżyciami z pracy w Fabryce Snów.

Druga połowa kadru – gdzie oglądać?

Cały film „Druga połowa kadru” dostępny online na platformie VOD player.pl w wersji z lektorem i z napisami.