Dowłatow

Dovlatov

Siergiej Dowłatow to rosyjski pisarz i dziennikarz, którego twórczość była ciernią w oku radzieckiego reżimu. Artysta przez całe życie zmagał się z bezlitosną cenzurą. Dopiero po śmierci zyskał wielką sławę. Oto jego historia.

Dowłatow – opis

Kiedy miał osiem lat, powiedział mamie, że zostanie pisarzem. Nic więcej dla niego się nie liczyło. Niestety, rzeczywistość wkrótce zabiła dziecięce marzenia. Żeby publikować, Dowłatow musiał dołączyć do radzieckiego Związku Pisarzy. Wcześniej zgłaszał prace do wszystkich możliwych wydawnictw w Rosji. Odrzucano je za każdym razem. Jego drwiący ton i krytyczne spojrzenie na ustrój  stanowiły zaporę nie do przejścia w kraju rządzonym żelazną ręką przez komunistów. Mimo to Dowłatow nie decydował się na żadne kompromisy artystyczne. Został sobą do samego końca. Oto fabularny zapis kilku kluczowych dni z życia tego wielkiego pisarza.

Dowłatow – obsada i twórcy

Dowłatow to historyczna biografia rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa, który żył w latach 1941-1990. Film wyreżyserował Aleksey German („Papierowy żołnierz”, „Ostatni pociąg”), a w roli głównego bohatera wystąpił Milan Maric („Dobra żona”, „Vlažnost”). Partnerują mu między innymi: debiutant Artur Beschastny oraz Anton Shagin („Bikiniarze”, „Rywal”) i Danila Kozlovsky („Hardcore Henry”, „Viking”). W 2018 roku film otrzymał dwie nagrody specjalne na festiwalu filmowym Berlinale.

Dowłatow – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.