Dobry listonosz

THE GOOD POSTMAN

Tragikomiczny dokument o przygranicznej bułgarskiej wiosce, która stała się jednym z centrów kryzysu migracyjnego.

Dobry listonosz – streszczenie

Leżąca w pobliżu granicy z Turcją, mała bułgarska wioska przez wieki musiała stawiać czoła najeźdźcom z Imperium Osmańskiego. Dziś miasteczko, zwane ze względu na swoje położenie Wielką Bramą, znalazło się w samym centrum kryzysu migracyjnego. Każdej nocy setki migrantów z południa próbują tędy przedostać się do Europy. Ivan, główny bohater filmu, jest miejscowym listonoszem, który postanowił ubiegać się o stanowisko prezydenta miasta. Mężczyzna chciałby ożywić umierającą wioskę i powitać w niej uchodźców. Wielu osobom jednak nie podoba się jego pomysł.

Dobry listonosz – o filmie

Dobry listonosz (The Good Postman) to finlandzki dokument z 2016 roku. Mówi o ostatnim kryzysie migracyjnym w Europie przez pryzmat zapomnianej przez Boga i ludzi bułgarskiej wioski. Obraz w kapitalny sposób pokazuje wachlarz ludzkich emocji wywołanych przez pojawienie się obcych.

Dobry listonosz – nagrody

Produkcja zebrała dużo pozytywnych recenzji i wywołała ogromną dyskusję społeczną. Brała również udział w konkursie zagranicznych filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance.

Dobry listonosz – twórcy

Autorem filmu jest dokumentalista Tonislav Hristov.

Dobry listonosz – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.