Czarownice z Salem

The Crucible

Podejrzenie, plotka, oskarżenie, wyrok, śmierć. Historia świata pełna jest wydarzeń, kiedy zabobony i pogłoski doprowadzały do zagłady całych społeczności. Jedne z najbardziej ponurych wydarzeń miały miejsce w XVII wieku, podczas tzw. polowania na czarownice.

 

Czarownice z Salem – opis

W 1692 roku w purytańskim miasteczku Salem grupka młodych dziewcząt zostaje przyłapana na odprawianiu pogańskiego obrządku w lesie. Podobno kontaktowały się z diabłem i rzucały czary.  Podejrzane bronią się jednak, twierdząc, że służą Bogu, a nie Szatanowi. Zaczynają oskarżać niewinnych mieszkańców miasteczka o czary, co wywołuje masową histerię. Ludzie wolą wierzyć zdesperowanym nastolatkom, aniżeli zdrowemu rozsądkowi. Do Salem przybywa sędzia, który wysyła na stryczek każdego, kogo wskazują dziewczyny. Szaleństwo rozprzestrzenia się i nikt nie jest bezpieczny.

 

Czarownice z Salem – obsada i twórcy

„Czarownice z Salem” to adaptacja słynnej sztuki Arthura Millera, w której autor opowiada o masowej histerii w purytańskiej Ameryce końca XVII wieku. Scenariusz do filmu napisał sam autor sztuki, a reżyserią zajął się Nicholas Hytner („Szaleństwo Króla Jerzego”, „Dama w vanie”). Film zdobył dwie nominacje do Oscara w tym za najlepszą rolę drugoplanową dla Joan Allen („Pokój”, „Mój przyjaciel Hachiko”). W „Czarownicach z Salem” występują również: Daniel Day-Lewis („Gangi Nowego Jorku”, „Lincoln”), Winona Ryder („Stranger Things”) i Paul Scofield („Oto jest głowa zdrajcy”, „Quiz Show”).

 

Czarownice z Salem – gdzie oglądać?

Cały film "Czarownice z Salem" dostępny jest online w serwisie VOD player.pl w wersji z lektorem i z napisami.