Czarny łabędź

Black Swan

Nadzwyczaj utalentowana baletnica, dostaje rolę w najbardziej prestiżowym spektaklu. Despotyczna matka i presja jaką czuje, sprawiają, że odkrywa swoją mroczną stronę.

Czarny łabędź - opis

Nina jest niesamowicie pracowitą i utalentowaną baletnicą, która każdą chwilę poświęca ciężkim próbom. Tańczy na deskach nowojorskich teatrów i znajduje się u progu sławy. Na domiar tego, okazuje się, że dostaje angaż w spektaklu, którym jest "Jezioro łabędzie". Wszystko to dzieje się dzięki Thomasowi, dyrektorowi artystycznemu teatru, który chce zastąpić kimś nowym primabalerinę Beth MacIntyre. Nina jest jego pierwszym, lecz nie jedynym wyborem. Ambitne podejście dziewczyny, dodatkowo podsycane przez niespełnione ambicje matki, doprowadza ją na skraj wycieńczenia psychicznego, a ona sama odkrywa swoją mroczną stronę. Sama fabuła filmu nawiązuje do jednego z największych przedstawień baletowych na świecie "Jeziora Łabędziego".

Czarny łabędź - obsada i twórcy

Reżyserem obrazu jest Darren Aronofsky ("Requiem dla snu", "Zapaśnik"). Niekwestionowaną gwiazdą filmu, grającą główną rolę, jest amerykańska gwiazda kina - Natalia Portman. Za rolę Niny Sayers została nagrodzona m.in. Oscarem, Złotym Globem oraz BAFTĄ. W obsadzie możemy znaleźć też Milę Kunis, która została uhonorowana nagrodą Saturn, za rolę przeciwniczki głównej bohaterki. Sam film odniósł kasowy sukces i zyskał łącznie 67 nominacji.

Czarny łabędź - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl