Ciemny kryształ

THE DARK CRYSTAL

Fantastyczna opowieść o młodym Jenie, ostatnim przedstawicielu rasy Gelflingów, który zrobi wszystko, żeby odnaleźć brakującą część magicznego kryształu.

Ciemny kryształ - opis

Odległa planeta Thra. Tysiąc lat temu panowały na niej ład i porządek. Niestety, za sprawą plemienia Urskeksów, magiczny Ciemny Kryształ rozpadł się na kawałki i rozpoczęła się era chaosu i rywalizacji. Teraz dobrzy Mistycy walczą ze złymi Skeksisami. Pragną odebrać im władzę i przywrócić spokój na planecie. Ich wielką nadzieją jest Jen. Jego rodzina zginęła z rąk Skeksisów, a on pragnie ją pomścić. Wojownik wyrusza w niebezpieczną podróż, której celem jest odnalezienie brakującej części kryształu.

Ciemny kryształ - twórcy i obsada

Twórcami tej niezwykłej opowieści są słynny lalkarz Jim Henson, znany m.in. z kultowych seriali "Muppet Show" i "Ulica Sezamkowa", oraz współpracujący z nim przez lata Frank Oz (Muppety na Manhattanie, Żony ze Stepford). Obraz zachwyca od strony wizualnej. Urzeka plastyczną formą i kunsztem realizacji. Swoich głosów głównym postaciom użyczyli: Kathryn Mullen (Boże Narodzenie u Muppetów), Dave Goelz (W głowie się nie mieści), Steve Whitmire (Muppety: Poza prawem) oraz sami Henson i Oz.

Ciemny kryształ - nagrody

Film był nominowany do BAFTY za najlepsze efekty specjalne. Otrzymał też statuetkę Saturna w kategorii „najlepszy film fantasy”.

Ciemny kryształ - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online w serwisie VOD player.