Budda, nastolatki i piłka nożna

W niewielkim himalajskim Królestwie Bhutanu pozornie czas zatrzymał się w miejscu. Majestatyczne piękno gór, malowniczo położone klasztory i kultywowany od setek lat buddyzm przekładają się na wysoki poziom szczęścia mieszkańców. Nieprzywiązywanie wagi do pieniądza i dążenie do równowagi to podstawy przekazywanej z ust do ust tradycji.

„Budda, nastolatki i piłka nożna” – o czym jest dokument?

Jednak również tutaj dociera modernizacja i niesie za sobą sprzeczne z tradycją pokusy. Wystarczy przyjrzeć się rodzeństwu Gyembo i Tashi. Spod gho (tradycyjnego bhutańskiego stroju noszonego przez mężczyzn) chłopca wystają czarne adidasy superstary – buty noszone przez nastolatków na całym świecie. Chłopiec nie rozstaje się ze swoim smatfonem, dzięki któremu czatuje na Facebooku z koleżankami z klasy. Jego młodsza siostra Tashi jest chłopczycą, która nie zważając na przycinki dorosłych na temat jej krótkich włosów, namiętnie gra w piłkę nożną i jak straszy brat – flirtuje z dziewczynami.

Ojciec rodzeństwa akceptuje tę inność, niemniej coraz intensywniej zaczyna domagać się od syna decyzji w sprawie pójścia do klasztoru i wyboru życia mnicha. Tylka ta droga pozwoli kultywować rodzinne dziedzictwo. Ta osobista rodzinna historia staje się metaforą kraju i czekających go wyzwań.

„Budda, nastolatki i piłka nożna” – gdzie obejrzeć?

Cały film dostępny online w serwisie VOD player w wersji z polskimi napisami lub lektorem.