Ból i blask

Dolor y gloria

|10zł na 48h|

Dwie nominacje do Oscara. Autobiograficzne arcydzieło Pedro Almodóvara z Penélope Cruz i Antonio Banderasem w rolach głównych.

Ból i blask - opis

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser, który stroni od sławy i bardzo ceni sobie prywatność. Mężczyzna spotyka osoby, które zostawiły ślad na jego psychice i ukształtowały jego umysł. Wspomnienia są tak mocne, że wszystkie z nich postanawia przeżyć na nowo. Wraca do dzieciństwa, gdzie rodzice podejmują decyzję o przeprowadzce. Analizuje swoje pierwsze związki, erotyczne fantazje oraz ból rozstania. Przypomina sobie o jego pierwszych doświadczeniach z kinem oraz lata nauki. Każde z tych wspomnień jest nasycone ogromnymi emocjami i niekiedy cierpieniem. Czy ta dogłębna retrospekcja pozwoli mu zakończyć niedomknięte sprawy z przeszłości, które mają odbicie w teraźniejszości?

Ból i blask – obsada i twórcy

Almodovar w swoim najbardziej osobistym filmie, skompletował obsadę idealną. W głównej roli obsadził Antonio Banderasa, z którym współpracuje od lat. Przełom w karierze aktora nastąpił, gdy na dużym ekranie pojawił się w filmie „Desperado”, a później stał się odtwórcą Zorro. Partneruje mu ulubienica Pedro, Penelope Cruz. Aktorka jest laureatką Oscara za rolę w „Vicky Christina Barcelona”.

Ból i blask - nagrody

Za rolę Salvadora Mallo Antonio Banderas został nominowany do Oscara oraz Złotego Globu. Został też laureatem Złotej Palmy oraz nagród Europejskiej Akademii Filmowej.  Film doczekał się 41 nominacji, w tym do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złotego Globu jako najlepszy film zagraniczny.

Ból i blask - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl