Beksińscy. Album wideofoniczny

Beksińscy. Album wideofoniczny SD

|13 zł na 48h|

Film dokumentalny będący surowym sprawozdaniem nieszczęśliwej historii rodziny Beksińskich oraz poruszającą refleksją o ulotności życia.

Beksińscy. Album wideofoniczny – opis

Dokumentalny „Album wideofoniczny” jest zapisem nieszczęśliwej historii słynnego malarza Zdzisława, Zofii i ich syna – Tomasza. Punktem wyjścia do rozpoczęcia opowieści jest informacja o samobójczej śmierci Tomasza, co wpływa na odbiór tego, co zastaniemy dalej. W filmie mamy do czynienia z dwoma torami opowieści. Pierwszy, dźwięk z offu, jest historią opowiadaną przez starszego Zdzisława Beksińskiego, który z perspektywy czasu dokonuje podsumowania swojego dotychczasowego życia. To właśnie on wspomina syna, żonę, wraca pamięcią do czasów przed ich śmiercią i zastanawia się, jakby to było, gdyby los potoczył się inaczej. Drugi, obraz archiwalny, to zapis kolejno postępujących po sobie wydarzeń, które rozpoczynają się w roku 1957 w Sanoku. Młodzi Beksińscy właśnie zakładają wspólny dom i oczekują przyjścia na świat swojego pierwszego i jedynego dziecka. Obie narracje stanowią ponad 80-minutową refleksję i intymny zapis ulotnych chwil, które uchwycone są przez kamerę i mikrofon.

Beksińscy. Album wideofoniczny – twórcy

Całość zmontowana jest z autentycznych materiałów archiwalnych, z których większość nie widziała do tej pory światła dziennego. Poza obrazem kręconym ręką Zdzisława Beksińskiego, w filmie pojawiają się także zdjęcia bądź nagrania audio, zawierające wypowiedzi bohaterów. Reżyserem filmu jest  znany dokumentalista Marcin Borchardt.