Alfred Greven. Tajemniczy wysłannik Goebbelsa

The Greven Mystery

Alfred Greven był szefem wytwórni filmowej La Continental założonej przez nazistów w 1940 roku z inicjatywy Goebbelsa. Studio natychmiast otrzymało ogromne wsparcie finansowe o jakim nie śniło się innym wytwórniom francuskim. Dlatego nie dziwi fakt, że Geven otrzymał szczegółowe instrukcje, jakie filmy ma produkować. Oczekiwano filmów błahych, poruszających mało istotne kwestie, które będą wręcz usypiały widzów. Jednak w opinii krytyków wyprodukował bardzo dobre filmy, wiele niezależnych, polemicznych dzieł.

Kim więc naprawdę był Alfred Greven? Czy był wiernym pracownikiem Goebbelsa czy sprytnym miłośnikiem francuskiego kina, który przechytrzył mocodawców? Może był szpiegiem aliantów? Ta tajemnica do dziś pozostaje nierozwikłana. Jego zniknięcie po wojnie i milczenie aż do śmierci utrzymują siatkę niedopowiedzeń wokół tej postaci historycznej. Nie pozostało po nim żadne zdjęcie ani ujęcie filmowe, na którym by występował.

„Alfred Greven. Tajemniczy wysłannik Goebbelsa” to dokument, który próbuje rozwikłać tę zagadkę. Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.