120 uderzeń serca

120 battements par minute

Przejmujący, francuski dramat o organizacji zrzeszającej ludzi zakażonych wirusem HIV. Wspólnie walczą ze zmową milczenia w rządzie i nie tylko.

120 uderzeń serca – streszczenie

Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 90. Choroba AIDS już prawie od dziesięciu lat zbiera swoje żniwo. Aktywiści działający na terenie Paryża próbują zwalczyć powszechną obojętność rządzących oraz koncernów farmaceutycznych wobec trudnego społecznie tematu, który dotyka dużej liczby osób. Nie chcą, przyczyniać się do ogólnego znieczulenia…  Grupa ACT UP wychodząc na ulice i organizując marsze, akcje oraz happeningi chce przerwać milczenie. Reżyser mierzy się z trudnym tematem choroby AIDS i metaforycznie porównuje przyspieszone bicie serca do tykania odliczającego czas zegara.

120 uderzeń serca – obsada i twórcy

Dramat to dzieło marokańskiego artysty – Robina Campillo, który jednocześnie jest autorem scenariusza. W rolach głównych wystąpili m.in. Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel oraz Antoine Reinartz.

120 uderzeń serca – nagrody i nominacje

Nagrodzony 6 Cezarami obraz, który dodatkowo, w 2017 roku, zgarnął pięć nominacji na festiwalu w Cannes, a w czterech okazał się najlepszy. W tym samym roku twórcy zdobyli nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy europejski montażysta roku”.

120 uderzeń serca - gdzie obejrzeć?

Film dostępny jest online na platformie VOD player.pl.