Pułkownik House

Poznaj szarą eminencję polskiej historii, dzięki której wróciliśmy na mapy świata.

„Pułkownik House” – streszczenie

Działający zza kulis pułkownik Edward Mandell House, bezpośrednio przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Był zaufanym doradcą prezydenta USA - Wilsona Woodrow'a oraz bliskim przyjacielem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Aktywnie działał na rzecz załączenia w Traktacie Wersalskim punktu, mówiącego o rezurekcji Polski.

Amator kształtujący politykę zagraniczną był nazywany "Pułkownikiem", chociaż nie zajmował żadnego oficjalnego stanowiska, ani w rządzie, ani w wojsku. Pracował w Białym Domu, a mieszkał w Nowym Jorku. Powszechnie szanowany, stronił od życia sławnych i bogatych panujących na Wall Street.

Dokument historyczny, zrealizowany przez polski zespół grupy Discovery, został stworzony przez Jacka Stawiskiego - historyka i dziennikarza TVN24. Opowiada o zapomnianej szarej eminencji historii. Pułkownika wspominają historycy, specjaliści oraz jego potomkowie. Dokument jest ilustrowany fragmentami filmów historycznych, zdjęciami i wspomnieniami z pamiętników osób bezpośrednio zaangażowanych w odzyskanie niepodległości.

Gdzie obejrzeć?

Dokument "Pułkownik House" z Discovery Channel jest dostępny online na platformie VOD player.pl