Krótki film o zabijaniu
TVN

Krótki film o zabijaniuKrótki film o zabijaniu

Żródło: East News
Krótki film o zabijaniu

Film, który stał się wielkim wydarzeniem festiwalu filmowego w Cannes w 1988 roku, zdobywając Srebrną Palmę i nagrodę FIPRESCI. Wstrząsnął widzami w Polsce i Europie. Do dziś pozostaje jednym z najsłynniejszych dzieł Krzysztofa Kieślowskiego. Oprócz nagród w Cannes, „Krótki film o zabijaniu” otrzymał m.in. Złote Lwy dla najlepszego filmu na FPFF w Gdyni oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu.

Dwudziestoletni Jacek (Mirosław Baka) w brutalny sposób morduje taksówkarza. Piotr Balicki (Krzysztof Globisz), świeżo upieczony adwokat, który na egzaminie końcowym wypowiadał się przeciwko prewencyjnej karze śmierci, podejmuje się obrony chłopaka. W obliczu tej bezsensownej i pozbawionej motywu zbrodni trudno jednak o okoliczności łagodzące. Jacek zostaje skazany na karę śmierci.

Surowy, ascetyczny w formie film z doskonałymi zdjęciami Sławomira Idziaka pokazuje zbrodnię w stanie czystym. Nie ma tu miejsca na sensacyjne kolorowanie rzeczywistości. Są tylko najważniejsze i najtrudniejsze pytania. Skąd bierze się zło? O kim tak naprawdę można powiedzieć, że zasłużył na śmierć? Jakie mamy prawo do decydowania o życiu innego człowieka? Czym różni się śmierć, na którą skazuje wymiar sprawiedliwości od tej zadanej przez mordercę?

Produkcja:
Studio Filmowe TOR
Dystrybucja:
Studio Filmowe TOR
Rok produkcji:
1987
Kraj produkcji:
Polska
Tagi:
filmy za darmo, filmy kieślowskiego, polski film festiwalowy, filmy o karze śmierci, filmy z Mirosławem Baką, filmy z Krzysztofem Globiszem, Zbigniew Zapasiewicz filmy, Krótki film o zabijaniu player, Krótki film o zabijaniu online, Dekalog V kinowa wersja, polski dramat psychologiczny, filmy o zabójstwie
Obsada:
Krzysztof Globisz, Mirosław Baka, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Tesarz, Barbara Dziekan
Reżyseria:
Krzysztof Kieślowski
Kategoria wiekowa:
rozwiń więcej
Zobacz wszystkie odcinki „Krótki film o zabijaniu”

Jeszcze chwilę...

Trwa weryfikacja numeru telefonu
w T-Mobile niezbędnego do
skorzystania z oferty