Kobiety bez twarzy

W ostatnich latach patriarchalny porządek Indii został zakwestionowany przez coraz bardziej wykształcone i kulturowo świadome pokolenie kobiet. W odpowiedzi na szeroko pojętą emancypację, tchórzliwe ataki z użyciem kwasu stały się niepokojąco częstym zjawiskiem. Jak wynika z badań, co najmniej pięć kobiet dziennie pada ofiarą napastników, których prawdopodobnie nigdy nie dosięgnie ręka sprawiedliwości czy to z winy wadliwego systemu karnego, czy też z ogólnego przyzwolenia społecznego.

Dokument „Kobiety bez twarzy” to produkcja o odwadze i wytrwałości sześciu młodych dziewczyn, które, by realizować swoje marzenia, każdego dnia przeciwstawiają się traumie sprzed lat. Dolly, która została zaatakowana jako dziecko w zaciszu swojego domu, twierdzi, że ból i cierpienie wzmocniły jej determinację do tego, by zostać tancerką. Rupa, którą „ukarała” macocha, pragnie być projektantką mody i ma nadzieję, że swoim działaniem zainspiruje ofiary do opowiedzenia swoich historii światu. - Chcę pokazać innym dziewczynom, które przeżyły ataki kwasów lub gwałty, że nie mogą żyć w strachu - twierdzi. „Byłam piętnaście kroków od domu, kiedy dwóch motocyklistów wylało na mnie kwas. Na początku nic nie czułam, a potem moja skóra zaczęła płonąć i żądlić” - wspomina bohaterka.

Czy z tak dramatycznymi historiami, które na trwałe uszkodziły ciała młodych dziewcząt da się żyć normalnie? Zobacz wstrząsający dokument.