Wirus - niewidzialny zabójca

odcinek 3

Wirus - niewidzialny zabójca

Ebola jest dla człowieka jednym z najbardziej śmiercionośnych wirusów. Rząd USA klasyfikuje go jako patogen poziomu pierwszego. Wyniszcza organizm, narządy wewnętrzne się rozpadają, nie można zapanować nad wymiotami. To odrażająca i bolesna śmierć. Ciężko znaleźć inny rodzaj tak bolesnego zgonu.

Ebola to wirus, który się ukrywa. Jego naturalnym rezerwuarem są niektóre gatunki zwierząt, jednak czasem przenosi się na nasz gatunek wywołując ogniska zachorowań. Przenosi się z człowieka na człowieka wskutek kontaktu z zakażonymi płynami ustrojowymi. To wirus, który pojawia się w środku dżungli i może zabić 90% ludzi. Znika, a po latach znów wraca zagrażając ludzkości. Nasz układ odpornościowy powinien być pierwszą linią obrony, ale Ebola potrafi go oszukać. Organizmowi wydaje się, że przyjmuje przyjaciela, a nie wroga.

Walka z wirusem Ebola to niekończąca się bitwa. Ebola nie zniknęła – zobaczymy więcej epidemii. Zdarzą się w wielu miejscach na świecie. Natura stara się nam powiedzieć, że musimy być przygotowani na zagrożenia zanim się pojawią, a nie po fakcie.

Wirus - niewidzialny zabójca - o czym jest program

Wirusy wpłynęły nasze zdrowie i naszą historię, i pomimo wszystkich narzędzi nowoczesnej medycyny, nadal zabijają miliony ludzi każdego roku. Grypa, ospa i ebola należą do trzech najbardziej zabójczych wirusów, jakie kiedykolwiek nawiedzały ludzkość. Każdy z nich zebrał ogromne żniwo na ludzkiej populacji. Ospa zabiła więcej ludzi niż wszystkie wojny w historii ludzkości, a my jesteśmy o krok od wojny biomedycznej. Grypa rozprzestrzenia się jak globalny pożar każdego roku, zabijając zarówno młodych, jak i starszych, a Ebola szokuje i przeraża świat za każdym razem, gdy się pojawi.

Według ostatnich doniesień Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), sezon grypowy 2017-2018 jest jednym z najgorszych od lat. Ospa, wykorzeniona w naturze, jest głównym zagrożeniem bioterrorystycznym. A następny wybuch epidemii Ebola zawsze czai się poza zasięgiem wzroku.

Twórcy serii spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy w walce toczącej się między ludzkością a wirusami, mamy szansę na zwycięstwo. Czy będziemy gotowi, gdy nadejdzie kolejna pandemia?

Wirus - niewidzialny zabójca - o czym jest program

Odcinki obejrzysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl