Wirus - niewidzialny zabójca

odcinek 2

Wirus - niewidzialny zabójca

Kiedy patrzymy na świat chorób zakaźnych i wirusów, widzimy jeden wirus, który różni się od pozostałych – to grypa. Ma ona niezwykły potencjał niszczenia ludzkiej populacji. Ona po prostu eksploduje. Ludzie lekceważą grypę, często myląc ją z przeziębieniem, a to najbardziej śmiercionośny wirus. Co roku zabija dziesiątki tysięcy ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. Wśród potencjalnych światowych pandemii, grypa jest na pierwszym miejscu.

Wirus grypy jest całkowicie nieprzewidywalny. Nie jesteśmy w stanie oszacować, kiedy i gdzie pojawi się następna pandemia. To jak mieszkający w sąsiedztwie seryjny morderca – nie wiemy, kiedy zaatakuje.

W nauce przez 20 lat dokonał się niebywały postęp. Wiemy o grypie coraz więcej, ale przed nami nadal długa droga. Badania nad szczepionką przeciwko grypie muszą się stać międzynarodowym priorytetem. Musimy zrozumieć, jak te badania są ważne dla globalnego bezpieczeństwa. Wydaje się, że pandemia grypy jest nieunikniona, ale katastrofie można zapobiec. Czy będziemy na to przygotowani?

Wirus - niewidzialny zabójca - o czym jest program

Wirusy wpłynęły nasze zdrowie i naszą historię, i pomimo wszystkich narzędzi nowoczesnej medycyny, nadal zabijają miliony ludzi każdego roku. Grypa, ospa i ebola należą do trzech najbardziej zabójczych wirusów, jakie kiedykolwiek nawiedzały ludzkość. Każdy z nich zebrał ogromne żniwo na ludzkiej populacji. Ospa zabiła więcej ludzi niż wszystkie wojny w historii ludzkości, a my jesteśmy o krok od wojny biomedycznej. Grypa rozprzestrzenia się jak globalny pożar każdego roku, zabijając zarówno młodych, jak i starszych, a Ebola szokuje i przeraża świat za każdym razem, gdy się pojawi.

Według ostatnich doniesień Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), sezon grypowy 2017-2018 jest jednym z najgorszych od lat. Ospa, wykorzeniona w naturze, jest głównym zagrożeniem bioterrorystycznym. A następny wybuch epidemii Ebola zawsze czai się poza zasięgiem wzroku.

Twórcy serii spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy w walce toczącej się między ludzkością a wirusami, mamy szansę na zwycięstwo. Czy będziemy gotowi, gdy nadejdzie kolejna pandemia?

Wirus - niewidzialny zabójca - o czym jest program

Odcinki obejrzysz na antenie TVN oraz platformie VOD Player.pl