Dramat, discovery+, oglądaj na Player.pl

Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.

Dramat filmowy – czym się charakteryzuje?

 

Głównym zadaniem filmów dramatycznych jest skłanianie do refleksji, chwytanie za serce, wywoływanie nieraz trudnych emocji. Bardzo często dzieła te określa się mianem smutnych, przygnębiających lub poruszających filmów. Tak rzeczywiście jest, bo dramaty dotykają niełatwych tematów i bardzo często są to filmy oparte na faktach, co dodatkowo wzmacnia ich odbiór i zwiększa dramaturgię.

 

Trudno jednoznacznie zdefiniować ten gatunek, ponieważ najczęściej prezentuje on różnorodne konwencje filmowe. Wyróżnić można natomiast rodzaje filmu pod względem podejmowanej w dziele tematyki. Są to: dramaty psychologiczne, dramaty obyczajowe, melodramaty, dramaty społeczne, dramaty sensacyjne, dramaty sądowe, dramaty katastroficzne, dramaty kryminalne oraz dramaty wojenne. Specyficzną odmianą jest komediodramat, który łączy w sobie cechy filmu komediowego oraz dramatu.

 

Najlepsze filmy dramatyczne wszech czasów

 

Ujednolicając dramaty filmowe, wyróżnić można wiele tytułów, które są wysoko oceniane w rankingach produkcji tego gatunku. Na czele znajdują się wybitne dzieła jak: „Skazani na Shawshank”, „Nietykalni”, „Ojciec chrzestny”, „Zielona mila”, „Forest Gump”, „Lista Schindlera”, „Życie jest piękne”, „Piękny umysł”, „Pianista” i „Gran Torino”. Wszystkie te produkcje powstały na przestrzeni wielu lat i do dzisiaj są najchętniej oglądanymi i polecanymi filmami dramatycznymi online.

 

Dramaty romantyczne

 

Dramaty romantyczne to najczęściej melodramaty, w których dominującym wątkiem jest historia miłosna. Dwoje zakochanych w sobie ludzi zazwyczaj ma do pokonania wiele przeszkód, by móc ze sobą być. Czasami jest to miłość niemożliwa do zrealizowania. Do ponadczasowych melodramatów zalicza się natomiast „Przeminęło z wiatrem”, „Wichry namiętności” czy „Dumę i uprzedzenie”.

 

Dramaty miłosne bardzo często powstają w oparciu o poruszające książki. Wśród nich wyróżnia się wiele powieści Nicholasa Sparksa, m.in. „List w butelce”, „Pamiętnik”, „Wciąż ją kocham” czy „Noce w Rodanthe”, które szybko zostały zekranizowane. Przykładem adaptacji filmowej o miłości może być również melodramat „Carol”, w którym w głównych rolach można podziwiać takie aktorki jak Cate Blanchett, Rooney Marę i Sarah Paulson oraz film „Angielski pacjent” z Kristin Scott Thomas, Ralphem Fiennesem i Juliette Binoche. Dramatem o miłości jest również „Romeo i Julia” z Leonardo DiCaprio oraz Clarie Danes czy włoski film „Tamte dni, tamte noce”, w reżyserii Luki Guadagnino. Niektóre z tych produkcji są dostępne online w serwisie Player.

 

Dramaty katastroficzne

 

Najbardziej znanym dramatem katastroficznym, w dodatku opartym na faktach, niezmiennie pozostaje „Titanic” z 1997 roku w reżyserii Jamesa Camerona. W filmie przedstawiona jest historia tragicznego rejsu brytyjskiego transatlantyku, na pokładzie którego poznają się i zakochują w sobie młodzi ludzie z dwóch różnych sfer – Jack Dawson i Rose DeWitt Bukater. W tych rolach obsadzeni zostali Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Film zdobył aż 11 Oscarów i jako pierwszy osiągnął przychody wynoszące ponad 1 miliard dolarów. Wśród polecanych filmów dramatycznych o katastrofach znaleźć można także takie tytuły jak „Biała mila”, „Alive, dramat w Andach”, „2012”, „Armageddon”, „Pojutrze”, „Twister”,„Dzień zagłady” oraz „Niemożliwe”. Wiele z nich można obejrzeć w Internecie, np. na Player. Chętnie oglądane są także filmy o katastrofach lotniczych jak „Pasażer 57”, „Air Force One”, „Port lotniczy ‘75” czy „Lot 93”.

 

Dramaty psychologiczne

 

Dramaty psychologiczne najczęściej skupiają się na dylematach rozgrywających się w psychice głównego bohatera. To specyficzny gatunek filmu, który szczególnie zmusza widzów o myślenia i przeżywania rozterek razem z bohaterem wydarzeń. Zwykle nie ma w nim szybkiej akcji, wszystko toczy się powoli, by był czas na refleksję. Dramaturgię natomiast potęguje dobrana muzyka, która wpływa na emocje widza. Do najlepszych dramatów psychologicznych zalicza się „Milczenie” Bergmana, „Trzy kobiety” Altmana”, „Lokatora” i „Wstręt” Polańskiego oraz „Obsesję” Penna. Warto obejrzeć również tak poruszające filmy jak „Czarny łabędź”, „Efekt motyla”, „Musimy porozmawiać o Kevinie”, „Sala samobójców”, „Requiem dla snu”, „Mechanik” oraz „Lot nad kukułczym gniazdem”.

 

Filmy dramatyczne oparte na faktach

 

O tym, że życie pisze czasem najlepsze scenariusze, przekonało się już wielu reżyserów. Mnóstwo filmów dramatycznych opartych jest na faktach, często mają one cechy charakterystyczne dla produkcji psychologicznej. Tak jest w przypadku jednego z najlepszych dramatów, czyli „Przerwanej lekcji muzyki” z Angeliną Jolie, Winoną Ryder i Cleą DuVall. Jest to adaptacja autobiograficznej książki Susanny Kaysen. Fabuła koncentruje się na młodych dziewczynach, które trafiły do szpitala psychiatrycznego. Widz ma możliwość podpatrywania różnych osobowości pacjentek, ale też staje się świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. „Przerwana lekcja muzyki” to jeden z najbardziej poruszających i smutnych filmów. Podobnie jak „Gia”, w której również zagrała Angelina Jolie. Aktorka wciela się w rolę topowej w latach 80. XX wieku modelki -  Gii Carangi, która nie udźwignęła ciężaru sukcesu, a jej życie, chociaż z pozoru idealne, było pasmem wielu dramatów, nie tylko rozgrywanych wewnętrznie. Dramat „Gia”, chociaż ma już wiele lat (premiera miała miejsce w 1998 roku), można obejrzeć online, m.in. w serwisie Player.

 

Zupełnie innym tematycznie, lecz poruszającym dramatem opartym na faktach jest „Niemożliwe”. Fabuła dotyczy wydarzeń z 2004 roku, kiedy na Oceanie Indyjskim pojawiło się katastrofalne w skutkach tsunami. Widz poznaje losy jednej z rodzin, która pojechała spędzić święta w Tajlandii, a stała się uczestnikiem tych tragicznych wydarzeń. Nie sposób przejść obojętnie wokół tego filmu, ponieważ wywołuje on mnóstwo emocji. Osoby, które go oglądają, z zapartym tchem śledzą historię bohaterów i do samego końca nie wiedzą, jak ona się skończy. Istotne znaczenie na odbiór tego dramatu mieli świetnie dobrani aktorzy, w głównych rolach można podziwiać Naomi Watts, która została nominowana do Oscara, Ewana McGregora oraz Toma Hollanda.

 

Wśród polecanych filmów dramatycznych inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami, wyróżnić można także produkcje: „Monachium”, „Hotel Ruanda”, „Ray”, „Wielka ucieczka”, „I że cię nie opuszczę”, „Diabelska przełęcz” czy „Helikopter w ogniu”.

 

Polskie dramaty filmowe

 

Polskie filmy dramatyczne również są wysoko oceniane przez krytyków. Wiele z nich jest inspirowanych poruszającymi wydarzeniami z życia znanych osób. Tak jest w przypadku produkcji „Bogowie” o profesorze Zbigniewie Relidze, „Bokser” o życiu Przemysława Salety, „Jesteś bogiem” o liderze grupy „Paktofonika”, „Nad życie” o walce z chorobą siatkarki Agaty Mróz czy „Ostatnia rodzina” o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie. Wszystkie te dramaty znaleźć można w serwisie Player. Podobnie jak inne polecane dramaty produkcji polskiej, jak „Biała sukienka”, „Chce się żyć”.

 

 

Seriale dramatyczne – co je wyróżnia?

 

Seriali dramatycznych nie da się jednoznacznie zdefiniować, można jedynie stwierdzić, że poruszają poważną tematykę. Mają one cechy charakterystyczne dla wielu gatunków filmowych i telewizyjnych. Z tego powodu do dramatów często dodaje się nazwy podgatunkowe, w ten sposób powstają takie określenia jak dramat kryminalny, dramat wojenny, dramat historyczny czy komediodramat. Popularne jest także rozróżnienie dotyczące dominującego motywu w filmie. Zgodnie z tym wymienia się m.in. seriale dramatyczne prawne, medyczne, polityczne, o miłości czy dla nastolatków. Mimo braku zgodności co do scharakteryzowania tego gatunku, jest on bardzo popularny. Od 1970 roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznaje Złoty Glob za najlepszy telewizyjny serial dramatyczny.

 

Ranking seriali dramatycznych

 

Najlepsze seriale dramatyczne to zazwyczaj produkcje amerykańskie. Stany Zjednoczone zdominowały rynek filmowy pod względem tworzenia nowych serii tego gatunku. W czołówce rankingów seriali dramatycznych wciąż jest „Rodzina Soprano”. Produkcja ta była nagrywana w latach 1999 – 2007. Obecnie można ją oglądać między innymi w serwisie Player. Fabuła koncentruje się wokół losów szefa miejscowej mafii. Widz poznaje nie tylko jego „perypetie” zawodowe, ale i rodzinne. Główną rolę bossa gangu zagrał James Gandolfini. Oprócz niego, w serialu wystąpili: Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli czy Tony Sirico.

 

Topowym serialem dramatycznym jest także „Sześć stóp pod ziemią”. To wielokrotnie nagradzana produkcja, którą w telewizji emitowano w latach 2001 – 2005, obecnie dostępna jest w Internecie, także w serwisie Player. „Sześć stóp pod ziemią” to pierwszy serial, który tak wprost odnosił się do tematu ludzkiej śmiertelności, bowiem fabuła przedstawia życie rodziny, która prowadzi zakład pogrzebowy. W produkcji wzięło udział wielu znanych aktorów, w tym Peter Krause i Michael C. Hall.

 

Kolejnym wysoko ocenianym amerykańskim serialem dramatycznym jest „24 godziny”. Niektórzy oceniają go jako serial sensacyjny z elementami dramatu. W sumie powstało prawie 200 odcinków tej produkcji, nagrywano ją w latach 2001 – 2010. Każdy epizod przedstawiał godzinę z życia bohaterów. Podejmowane wątki dotyczyły głównie polityki i spraw z nią związanych. Akcja pierwszego sezonu zaczyna się od prawyborów prezydenckich w Kalifornii, gdzie planowany jest zamach na jednego z kandydatów. Wtedy do akcji wkracza Jack Bauer, były agent CIA. W tej roli widzowie mogą podziwiać Kiefera Sutherlanda.

 

W rankingach najlepszych seriali dramatycznych pojawia się jeszcze wiele zagranicznych produkcji, w tym: „Mad Men”, „Dexter”, „Czysta krew”, „Zagubieni”, „Dynastia Tudorów” czy „Dr House”.

 

Seriale dramatyczne dostępne online

 

Większość dobrych seriali dramatycznych można obejrzeć online, np. na stronie Player. Warta zobaczenia jest produkcja „Gomorra” określana przez wielu widzów jako dzieło doskonałe. Serial oparty jest na powieści o tym samym tytule, której autor – Robert Saviano,  musi ukrywać się do dzisiaj. Obnażył on bowiem brutalne zagrywki mafii grasującej w Neapolu. 

 

Wysoko ocenianym serialem dramatycznym dostępnym online jest także „Mad Men”, który porusza tematykę przemian obyczajowych zachodzących w USA w latach 60. XX wieku. Głównie dotyczy to sfery korporacyjnej i pokonywania kolejnych szczebli kariery, by jak najszybciej osiągnąć sukces.

 

Kultowym wręcz serialem dramatycznym z elementami kryminału jest „Miasteczko Twin Peaks”. Fabułą koncentruje się na śledztwie w sprawie morderstwa uczennicy Laury Palmer. Chociaż pilot tej produkcji został wyemitowany w roku 1990, nadal istnieje ogromne zainteresowanie serialem Davida Lyncha i Marka Frosta. Popularność „Miasteczka Twin Peaks” zaowocowała powstaniem kontynuacji produkcji w 2017 roku.

 

Na uwagę zasługuje również serial dramatyczno-kryminalny „Partnerki”. Fabuła opiera się na motywach zaczerpniętych z thrillerów medycznych Tess Gerritsen, w których głównymi bohaterkami są dwie kobiety – Jane Rizzoli (detektyw) i Maura Ises (patolog). Razem rozwiązują one szereg zagadek kryminalnych, niekiedy bardzo brutalnych.

 

Popularnym polskim serialem dramatycznym, który łączy w sobie kryminał, thriller i akcję, jest „Wataha” emitowana przez HBO Polska. Każdy odcinek tej produkcji trzyma w napięciu, już na samym początku fabuła koncentruje się wokół zamachu na oficerów Placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych, z którego cało wychodzi tylko jedna osoba. W serialu „Wataha” wzięli udział topowi polscy aktorzy, tacy jak Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Aleksandra Popławska oraz Magdalena Popławska.

 

Nowe amerykańskie seriale dramatyczne, które warto zobaczyć

 

Od roku 2010 powstało wiele popularnych seriali dramatycznych. Niektóre z nich są już dostępne w serwisie Player. Mrożącą krew w żyłach produkcją jest „Opowieść podręcznej”, emitowana od 2017 roku. Fabuła inspirowana jest powieścią Margaret Atwood o tym samym tytule. Serial utrzymany jest w konwencji fantastyki, bowiem widz obserwuje antyutopijny świat, w którym władzę w USA przejęła pseudochrześcijańska junta. Zmusza ona płodne kobiety do rodzenia dzieci uprzywilejowanym mężczyznom. Wszelkie nieposłuszeństwo jest surowo karane. Serial ten zdobył już wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Globy oraz Emmy.

 

Ciekawym serialem dramatycznym jest „Narcos”, którego fabuła koncentruje się na życiu Pabla Escobara, czyli słynnego kolumbijskiego bossa narkotykowego. Produkcja ta okazała się na tyle niewygodna dla niektórych środowisk, że po trzecim sezonie, w niewyjaśnionych okolicznościach, zginął jeden z członków ekipy pracującej nad serialem.

 

Wielokrotnie nagradzanym amerykańsko-brytyjskim serialem dramatycznym opartym na faktach jest „The Crown”. Fabuła przedstawia życie królowej Elżbiety II, a rozpoczyna się od przedstawienia jej ślubu z księciem Filipem.

 

Warty zobaczenia jest także nowy serial dramatyczny „Wielkie kłamstewka”, w którym przedstawione są losy 3 kobiet i ich dzieci. Produkcja ta określana jest jako komediodramat i cieszy się dużym uznaniem nie tylko widzów, ale również krytyków. Wpływ na to może mieć doborowa obsada, wśród której są: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley czy Laura Dern.

Selma Blair – Nieuleczalna optymistka