Informacje, programy online, Oglądaj na Player.pl

Player.pl | Sprawdź najbardziej angażujący serwis VOD w Polsce. Programy i seriale TVN nawet tydzień przed premierą w TV, filmy na życzenie prosto z kina, wyselekcjonowane bajki dla dzieci. Kanały na żywo m.in: TVN24, MINIMINI+, ALEKINO+, NSPORT+, ELEVEN.

Programy informacyjne, czyli co?

 

Programy informacyjne to audycje radiowe lub telewizyjne, w których przedstawiane są najważniejsze bieżące wiadomości z danego dnia. Najczęściej są to informacje polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturalne i naukowe. Szczególną kategorią są newsy z ostatniej chwili dotyczące różnych ważnych wydarzeń, które dopiero co się odbyły lub właśnie się odbywają i mogły nie być planowane. Po programie informacyjnym zazwyczaj pojawiają się wiadomości sportowe oraz prognoza pogody, przeważnie są to oddzielne serwisy prowadzone przez innych prezenterów.

 

Założeniem programów informacyjnych w telewizji czy w radiu jest przekazywanie informacji. Powinny być one przedstawione w sposób obiektywny, taki, który nie będzie narzucał żadnej jednostronnej interpretacji. Zadaniem dziennikarzy jest więc oddzielanie informacji od komentarza i podawanie bezstronnych, rzetelnych newsów.

 

Programy informacyjne w Polsce

 

Programy informacyjne emitowane w Polsce mają od 90 sekund do ok. 30 minut, w zależności od tego, czy są prezentowane na antenie radia czy w telewizji. Najdłuższe są wydania wieczorne będące podsumowaniem całego dnia.

 

Pierwszym programem informacyjnym w Polsce były „Wiadomości Dnia”, które zaprezentowano w kwietniu 1956 roku. Po dwóch latach przekształcono je w „Dziennik Telewizyjny”, a od 1989 roku emitowane są pod nazwą „Wiadomości”. Oprócz nich na antenie TVP prezentowany jest także „Teleexpress” oraz „Panorama”.

 

Telewizje komercyjne również mają serwisy informacyjne. TVN w 1997 roku zaprezentował „Fakty”, które nadawane są do dziś. Podobnie Polsat, który w 2004 roku wyemitował „Wydarzenia”. Oba te programy informacyjne emitowane są w paśmie wieczornym po godzinie 18.

 

Wśród innych programów informacyjnych emitowanych w Polsce wymienić można „Serwis Info”, „Informacje dnia”, „Express”, „24 godziny” czy „Poranek TVN24”. Dostępne są także stacje informacyjne, w których najczęściej przez całą dobę prezentowane są najważniejsze informacje dnia. Do największych polskich telewizji informacyjnych należy „TVN24”, „Polsat News” i „TVP Info”.

 

Programy publicystyczne

 

Programy publicystyczne różnią się od informacyjnych tym, że przedstawiają subiektywne wypowiedzi. Najczęściej dotyczą one ważnych tematów politycznych, gospodarczych, społecznych czy naukowych. Publicystyka porusza istotne aktualnie zagadnienia i pozwala na zaprezentowanie własnych opinii.

 

W programach publicystycznych spotykają się goście o odmiennych poglądach. Tylko to może zagwarantować pluralizm wypowiedzi w audycji. Uczestnicy programu studyjnego, który najczęściej przyjmuje formę debaty, komentują informacje podane przez prowadzącego. Głównym zadaniem publicystyki jest więc nie tylko informowanie, ale także dyskutowanie o ważnych problemach i przedstawianie własnego zdania. Do najbardziej znanych widowisk publicystycznych zalicza się takie programy jak „Kawa na ławę”, „Fakty po Faktach”, „Minęła dwudziesta”, „Kropka nad i”, „Studio Wschód”, „Szkło kontaktowe” czy „Warto rozmawiać”.

 

Programy informacyjne w Internecie

 

Najchętniej oglądane programy informacyjne dostępne są online w serwisie Player. Wśród nich są „Fakty” emitowane codziennie o godzinie 19:00 na TVN i TVN24. Pierwszymi prowadzącymi i współtwórcami byli Tomasz Lis i Grzegorz Miecugow. „Fakty” trwają zazwyczaj około 25 minut. Składają się z kilku newsów, które posegregowane są pod względem ważności. Na początku przedstawiane są najważniejsze wiadomości, na końcu emitowane są materiały w lekkim, żartobliwym tonie. Wśród znanych reporterów tworzących materiały telewizyjne wymienia się między innymi Renatę Kijowską, Marzannę Zielińską, Jana Błaszkowskiego, Macieja Mazura, Marcina Wronę, Wojciecha Bojanowskiego, Dariusza Prosieckiego czy Katarzynę Kolendę-Zaleską. Obecni prowadzący serwis informacyjny to Justyna Pochanke, Anita Werner, Diana Rudnik, Grzegorz Kajdanowicz i Piotr Marciniak.

 

Znaczna część programów informacyjnych w Internecie to audycje o charakterze publicystycznym. Dzięki Player można obejrzeć o dowolnej porze takie programy jak „Fakty po Faktach”, „Kropka nad i”, „Kawa na ławę”, „Babilon”, „Piaskiem po oczach” i „Loża prasowa”.

 

„Fakty po Faktach” emitowane są zawsze po wieczornym wydaniu „Faktów”, tyle że nie na TVN, a na TVN24. Dostępne są także online w serwisie Player. Program ten jest publicystyczny i polega na rozmowie prowadzącego z zaproszonym gościem lub gośćmi. Dyskusja zazwyczaj dotyczy ważnych w danej chwili spraw. „Fakty po Faktach” prowadzone są przez Justynę Pochanke, Anitę Werner, Piotra Marciniaka, Grzegorza Kajdanowicza lub Katarzynę Kolendę-Zaleską.

 

„Kropka nad i” to program publicystyczny charyzmatycznej i bezpośredniej dziennikarki Moniki Olejnik. Prowadząca zadaje w nim pytania zaproszonym gościom (najczęściej są to politycy lub eksperci z różnych dziedzin) i dyskutuje z nimi o sprawach związanych z polityką, gospodarką czy społeczeństwem.

 

„Kawa na ławę” to program studyjny o charakterze publicystycznym. Jego prowadzącym był Bogdan Rymanowski, a obecnie Konrad Piasecki. Program emitowany jest cyklicznie, w każdą niedzielę. Latem natomiast program zmienia nazwę na „Ława polityków”. Do studia zapraszani są politycy z różnych partii, dzięki czemu prowadzona jest debata w prawdziwym znaczeniu tego słowa. „Kawa na ławę” to jeden z najchętniej oglądanych programów publicystycznych na antenie TVN24 i online.

 

„Babilon” to nietypowy program publicystyczny, ponieważ poza prowadzącym – Piotrem Marciniakiem, występują w nim same kobiety. Audycja ta ma przedstawiać kobiecy punkt widzenia, co prezentują zaproszone o różnych poglądach ekspertki.

 

„Piaskiem po oczach” to również program publicystyczny Grupy TVN. Prowadzi go znany z bezpośrednich pytań Konrad Piasecki. Rozmawia on zazwyczaj z gościem, który był bohaterem wydarzeń z ostatniego tygodnia.

 

„Loża prasowa” to także program o charakterze publicystycznym. Prowadzi go dziennikarka Małgorzata Łaszcz. Do studia zapraszani są dziennikarze i publicyści, którzy wyrażają własne zdanie na temat toczących się aktualnie ważnych wydarzeń.

29 lat bezkarności. Fenomen Ojca TR Dzień Dobry TVN Extra Fabuła news Fakty Lekcja Bartoszewskiego Uwaga! Raport konsumencki Widmo wojny. Dramat w Ukrainie